MIELLA VYNINĖ
2022 metais pietų Lietuvoje įkurta pirmoji natūralios fermentacijos vaisių uogų gamybos vyninė - „Miella vyninė“. Dvi šeimos įgyvendino svajonę atidaryti vyndarystės verslą prie kurio rankų darbu prisideda ir abiejų šeimų nariai – vaikai, tėvai ir giminaičiai. Alytaus rajone, Alytaus kaime, nuo pamatų pastatytoje vyninėje vyksta aktyvus darbas, tobulinami ir kuriami nauji vaisių uogų gamybos vynai. Asortimentą jau dabar sudaro – vyšnių, obuolių, serbentų, šilauogių, svarainių, bruknių, šaltalankių, braškių ir net iš pomidorų pagaminta produkcija. Aplink vyninę pasodintas vynuogynas iš kurio derliaus ateityje planuojama gaminti ir vynuogių vynas.
Miella vyninės logotipas kaligrafijos pagalba užkoduoja dviejų vyndarių, šeimos narių, pirmąsias vardų raides. Vieno vyndario šeima įsikūrusi Dzūkijos sostinėje Alytaus mieste, o kito vyndario šeima kilusi iš vieno gražiausių Lietuvos kurortų Birštono, kurį supa Nemuno kilpos. Simboliška, kad Nemuno vingiai nuo Alytaus iki Birštono sujungė dvi vyndarių šeimas, kurti išskirtinį lietuvišką uogų, vaisių vyną. Etiketėje atsispindyntys Nemuno vingiai aprėpia Dzūkijos kraštą, kuriame vynui auginama lietuviška vaisių uogų produkcija, bei įsikūrusi pati vyninė.
LIETUVOS TAUTINIS PAVELDAS
Lietuvos Tautinio paveldo produktai – nemasinės gamybos sertifikuoti amatininkų dirbiniai, pagaminti rankomis iš tradicinių žaliavų arba naudojant senąsias ar jas atitinkančias naujas technologijas, išsaugant unikalias kokybines gaminių savybes ir sudėtį.Maisto paveldas apima maisto sudėtį, ruošimo būdus, laikymą ir priklauso nuo tautos ūkininkavimo tradicijų ir iš kartos į kartą perduodamų receptūrų. Lietuviai nuo seno vertėsi augalininkyste, gyvulininkyste, žvejyba. Jie valgė ruginę duoną, šviežią, sūdytą ir rūkytą mėsą, šviežio ir rauginto pieno produktus, gėrė miežinį alų ir vaisių ir uogų vyną, vartojo sėmenų aliejų. Vis daugiau kepėjų kepa tradicinę ruginę duoną, mielinius pyragus, šakočius ir kitokius kepinius, lauktuvinius riestainius, meduolius, verda kermošinius saldainius. Mėsininkai daro skilandžius, sūrininkai – tradicinius sūrius, aludariai – salyklinį alų, vynininkai – vaisių ir uogų vyną. Miella vyninė didžiuojasi, jog net šeši vynai gaminami griežtai laikantis senojo šeimos recepto yra sertifikuoti ir įtraukti į Lietuvos tautinį paveldą.
Vynai įtraukti į Tautinio paveldo sąrašą:
• Vyšnių saldus vynas;
• Juodųjų serbentų saldus vynas;
• Obuolių saldus vynas;
• Bruknių saldus vynas;
• Spanguolių saldus vynas;
• Mėlynių saldus vynas.
LIETUVIŠKO VYNO ČEMPIONATAS 2023
Lietuviško vyno čempionate 2023 Miella vyninė pristatė savo 2 uogų vynus ir laimėjo du bronzos medalius (pateikti juodųjų serbentų bei vynuogių vynai), o juodųjų serbentų sausas vynas pripažintas geriausiu savo kategorijoje. Juodųjų serbentų vynas pasižymi intensyvios spalvos ir aromato. Burnoje labai išraiškingas, švarus, gaivus, geras rūgšties, taninų ir cukraus balansas. Labai aiškus ir pilnas poskonis. Vynuogių vynas pasižymi šiomis savynėmis: pusiau sausas, gaivus, subalansuotas, vaisiškas, nedaug taninų, bet ilgas. Toks beaujolais.
LIETUVIŠKO VYNO ČEMPIONATAS 2022
Lietuviško vyno čempionate 2022 Miella vyninė pristatė savo 4 vaisių uogų vynus ir laimėjo tris bronzos ir vieną sidabro medalį, o vyšnių sausas ir abrikosų pusiau saldus vynai pripažinti geriausiais savo kategorijoje. Tam, kad vynas būtų pripažintas yra labai svarbu atsirinkti ir sertifikuotus ingredientus. Vyndariai įvairias uogas, vaisius įsigyja iš vietinių Dzūkijos augintojų, įregistravusių ūkius. Dauguma Dzūkijos ūkių įsikūrę netoli Nemo upės. Nemuno upės švelnus mikro klimatas vaisiams ir uogoms suteikia išskirtinių skoninių savybių, kurios atsispindi gaminamo vyno skonyje.